Returning of the written off #59 Invited only - Page 108

Created

Last reply

Replies

1.1k

Views

37.3k

Users

7

Likes

4.4k

Frequent Posters

Daltoni thumbnail
Anniversary 12 Thumbnail Group Promotion 7 Thumbnail Engager 1 Thumbnail
Posted: 10 years ago

Originally posted by: Kety76

Moze mi neko reci kolika je prosjecna plata u Srbiji,ali da se izrazite u eurima 😃

Interesuju me oni na budzetu,administrativni radnici,policija,medic.,sestre,...
A od visih kadrova doktori,ekonomisti,onako neki prosjek



Zavisi gde u Srbiji..U Beogradu i Novom Sadu je jedna prica, u ostatku Srbije druga..😕
Daltoni thumbnail
Anniversary 12 Thumbnail Group Promotion 7 Thumbnail Engager 1 Thumbnail
Posted: 10 years ago

RHMZS: Evo zbog cega sve cesce kazemo da je VREME POLUDELO Video

Tanjug | 24. 08. 2014. - 16:55h | Komentara: 30

Ekstremne vremenske pojave - sue, poplave, toplotni i hladni talasi sve su uestalija pojava u Srbiji, ali i svetu poslednjih decenija.

Krivac za to, prema miljenju Svetske meteoroloke organizacije, je industrijalizacija gde uspled poveane emisije gasova dolazi do efekta staklene bate i ubrzanih promena klime.


Stalni predstavnik Srbije u toj organizaciji i rukovodilac Republikog hidrometeorolokog zavoda Srbije Jugoslav Nikoli kae da je samo u Beogradu prosena temperatura u poslednjih 125 godina poveala za 1,6 stepeni Celzijusa, to je uslov za sve ekstremnije padavine.

Proitajte jo

"Ovaj porast temperature doveo je do poveanja koncentracije vodene pare u atmosferi za oko 10 odsto, to predstavlja povoljne uslove za stvaranje grmljavinskih oblaka i pojave jaih vremenskih nepogoda pljuskovitog i vetrovitog karaktera, uz pojavu grmljavine, grada i trombi- manjih tornada", rekao je Nikoli Tanjugu.


On kae da je nespo*na injenica da su pojedine ekstremne klimatske i vremenske pojave uestalije poslednjih decenija, to se najece dovodi u vezu sa ljudskim aktivnostima i industrijalizacijom.

Proitajte jo

"U poslednjih 12 godina u Evropi su zabeleeni mnogi ekstremni dogadaji, sue, poplave, toplotni i hladni talasi, apsolutni maksimumi i minimumi temperature", kae Nikoli.


Srbija je, dodaje on, jednom takvom ekstremu bila izloena u maju kada je dolo do formiranja iznad Mediterana koji se sporo premetao preko Balkanskog poluostrva, to je uslovilo obilne padavine i poplave.

Proitajte jo

"Padavine su za tri dana u oblasti Podrinjsko-kolubarskog regiona, Mave i Tamnave prevazile 1000-dugodinje trodnevne kie. Za to se ne moe reci da je uobiajena pojava", naglaava Nikoli.


U Evropi, podsea on, u poslednje 32 godine na veim rekama dogodilo se 325 poplava od toga u poslednjih 12 godina bilo je 200.

Veza izme'u nivoa okeana i klime u Srbiji


"Klimatski indeksi vezani za epizode ekstremnih padavina i sua pokazuju poveanje u periodu 1961-2012.godine na skoro svim osmatrakim stanicama u Srbiji. Kako se okean i atmosfera sve vie zagrevaju, u vazduhu se zadrava vie vodene pare pa se i u narednim godinama mogu oekivati re'e, ali intenzivnije padavine", naglaava Nikoli.

  • U Srbiji znaajne poplave zabeleene su 1980, 1981, 1988, 1999, 2002, 2005, 2006, 2009, 2010. i 2014. godine, dok su se znaajne sue dogodile 2000, 2003, 2007, 2011, 2012 i 2013 godine, podaci su RHMZ.

Prema stavovima Medjunarodnog panela za klimatske promene u budunosti nas oekuje porast temperature vazduha i mora, promene u globalnom hidrolokom ciklusu, redukcija snenog i ledenog pokrivaa, porast nivoa mora i promene nekih klimatskih ekstrema.


Tako'e, panel se zalae za globalnu akciju za smanjenje emisije, kao i za odredivanje mera za adaptaciju, a to se poklapa i sa aktuelnim stavovima Medjunarodnog kongresa koji je upravo prethodnih dana odran u Montrealu.


"Do sredine 2014. godine esnaest zemalja lanica EU donelo je nacionalne strategije za adaptaciju na klimatske promene. Srbija obavlja poetne aktivnosti u vezi donoenja nacionalne strategije za klimatske promene u vie sektora", naglaava Nikoli.

Kakvo se vreme oekuje do jeseni

Proitajte jo

Prognoze kakva nas zima oekuje posle kinog leta, na sagovornik kae da je jo rano davati i dodaje da nas u narednom periodu oekuje promenljivo vreme.


Do 30. avgusta se oekuje preteno sunano vreme uz porast dnevnih temperatura, tako da e najvie dnevne temperature krajem avgusta imati vrednosti iznad proseka za ovo doba godina od 27 do 32 stepena, kae Nikoli.


Krajem avgusta i poetkom septembra predvi'aju se prolazna naoblaenja, koja e usloviti lokalne pljuskove, ponegde praene grmljavinom uz postepeni pad dnevnih temperatura, dok e temperatura biti u granicama proseka.


Od 5. do 10. septembra oekuje se proseno toplo i uglavnom suvo vreme, sa temperaturom od 24 do 28 stepeni, osim 6. i 9. septembra kada e postojati uslovi za lokalne pljuskove pracene grmljavinom, a zatim se do sredine septembra uspostaviti toplo i suvo vreme.

nn027 thumbnail
Anniversary 11 Thumbnail Group Promotion 8 Thumbnail + 2
Posted: 10 years ago
Laku noc Badi 😛
nn027 thumbnail
Anniversary 11 Thumbnail Group Promotion 8 Thumbnail + 2
Posted: 10 years ago

Originally posted by: Daltoni

Novi topik..60-ti po redu ovde 😲

https://www.indiaforums.com/forum/topic/4142324

Samo! 😲 Totalno smo zakazale. 😕 🤣
A sta mislis pod tim ovde? Pa gde bi drugo? 😆 😆

Pa mislim na ranije topike na BV forumu..

😉 Znam.

Word Count: 1

Kety76 thumbnail
Anniversary 11 Thumbnail Group Promotion 6 Thumbnail Commentator 2 Thumbnail
Posted: 10 years ago

Word Count: 0

nn027 thumbnail
Anniversary 11 Thumbnail Group Promotion 8 Thumbnail + 2
Posted: 10 years ago

Originally posted by: Daltoni



Zavisi gde u Srbiji..U Beogradu i Novom Sadu je jedna prica, u ostatku Srbije druga..😕

Uh ja stvarno ne znam. Morala bih se malo raspitati kako je ovde kod nas.
Daltoni thumbnail
Anniversary 12 Thumbnail Group Promotion 7 Thumbnail Engager 1 Thumbnail
Posted: 10 years ago







Word Count: 1

Kety76 thumbnail
Anniversary 11 Thumbnail Group Promotion 6 Thumbnail Commentator 2 Thumbnail
Posted: 10 years ago

Originally posted by: Daltoni

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=kq8PdytqMjw[/YOUTUBE]


wow,7 minuta uzivanja hvala Dal ❤️
Daltoni thumbnail
Anniversary 12 Thumbnail Group Promotion 7 Thumbnail Engager 1 Thumbnail
Posted: 10 years ago

Originally posted by: nn027

Uh ja stvarno ne znam. Morala bih se malo raspitati kako je ovde kod nas.



Ja znam za moj grad,tj Nis da ljudi rade po fabrikama za 150 evra sa fakultetom (ekonomisti,hemicari i ostali fakulteti...)...u drzavnim firmama ljudi imaju i do 400 evra osim ako nisu politicari pa imaju i vise, a lekari svuda u Srbiji imaju plate od 500 pa do 900 evra,zavisno od toga da li rade u bolnici,sta rade,da li operisu i tako..medicinske sestre imaju oko 350 evra, barem kod nas u Domu zdravlja,za bolnicu ne znam..Kod privatnika je plata od 150 do 250 evra u zavisnosti sta radis ali uglavnom niko nema vise od 250 a da nije recimo komercijalista koji ima fiksno 250 evra plus bonus od prodaje i tako..

Edited by Daltoni - 10 years ago
Daltoni thumbnail
Anniversary 12 Thumbnail Group Promotion 7 Thumbnail Engager 1 Thumbnail
Posted: 10 years ago

Originally posted by: Kety76


wow,7 minuta uzivanja hvala Dal ❤️



Nema na cemu..to nam je svima za laku noc..a Biki moze da pogleda u petak..😆
Top